HPV, Genİtal Sİğİl Nedİr?

Genital siğil HPV virusu enfeksiyonu sonucu gelişen ve ülkemizde de giderek artan sıklıkta görülen genellikle  cinsel yolla bulaşan bir  enfeksiyon olup  hem erkekte hem de kadında ciddi sağlık problemleri yaratması muhtemel  bir sorundur ve hpv enfeksiyonu, genital siğiller mutlaka tedavi edilip önlem alınmalıdır. Düzenli kontroller ve doğru tedavi ileride özellikle kadında oluşturabilecek rahim ağzı kanseri gibi sorunları engellemede çok önemlidir.HPV genital siğil ilişkisi bir "neden-sonuç" bağlamında olup mutlaka tedavi edilmelidir.

HPV Enfeksiyonu Nedir?
Cinsel yolla bulaşan siğiller kapsamında olan genital siğil, HPV virusu (Human Papilloma Virus ) enfeksiyonu  sonucu oluşan  hem kadında hem de erkekte genital bölgede sonucu gelişen karnabahar görünümünde, bazen tek bir bölgede, bazen birkaç bölgede, bazen topluiğne başı kadar ufak 1-2 tane, bazen çok sayıda , bazen de 3-4 çapına erişebilen ağrısız, kısmen sert kitlelerdir.

HPV,Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır?
HPV Virusu   yani “Human Papilloma Virus”  daha çok  hem erkek hem de kadın genital bölgede ve bu bölge  mukozalarında enfeksiyon yapan ve kondilom( condyloma acuminatum)  adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir  çeşit virüstür. HPV  bir kez vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve  dönemsel olarak tekrarlayan  enfeksiyonlara yol açar. Yanlış bir bilgi olarak n HPV enfeksiyonu kesin tedavisi olmayan bir çok çalışma HP virüsünün  2-4 yıl içinde bağışıklık sitemi ve hpv tipine bağlı olarak vücuttan atılabildiğini iddia etmektedirler.
HPV virüsü ve buna bağlı genital siğil enfeksiyonu  cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubunda yer almasına rağmen çok nadiren de olsa cinsel ilişki dışında da bulaşabildiği bilinmektedir. Virüsün bulaşması kişinin enfekte bölgesinin  örneğin penis veya kadın dış genital organı gibi diğer bireyin  genital bölgelerine veya ağız makat gibi bölgelerine deri- mukoza teması ile bulaşır

HPV Virüsü bulaştıktan sonra nasıl belirti verir?
Kuluçka süresi HPV tipi ne göre değişken olup bulaştıktan sonra 2ay ile 6 yıl arasında bir bir kuluçka devresini takiben kadında veya erkekte genital bölgede, anüste, ağızda  sayıları ve büyüklükleri değişken siğiller ( genital siğil, kondilom lezyonları) oluşturur. Yani bazı kişilerde virüsü aldıktan  2 ay sonra siğil çıkabildiği gibi bazı kişilerde ise bu virüs yıllaraca hiç belirti vermeyip örneğin 5 yıl sonra genital siğil olarak ortaya çıkabilmektedir. Oral seks ile ağza bulaşabildiği gibi komşuluk yolu veya anal seks ile makata etrafında veya içinde de kondilom, genital siğil lezyonları çıkabilmektedir.
Kadınlarda vajina içinde de görülen bu kondilom tipi oluşumlar serviskste rahim ağzı siğilleri şeklinde görülmezler. Fakat bazı kadınlarda ise herhangi bir   belirti vermeyip rutin muayenede pap smear incelemesinde HPV enfeksiyonuna özgü koilositoz olarak isimlendirilen tipik hücresel değişiklikler görülmektedir.
Human Papilloma Virus un bulaşma süreci nasıldır?
HPV virüsünün ciltteki küçük çatlaklardan vücuda girdiğinde doğal sürecine başlamaktadır. Virüs, vücudun mücadelesi sonunda genellikle %90'ı bölgede tutulamaz ve yok edilir. Geri kalan yüzde 10’luk grupta virüs uzun zaman yine uykuda kalabilir. Vücut direncinin kırıldığı durumlarda ise örneğin ağır gripler, gebelik, kanser hastalığı, kemoterapi uygulamaları, ağır alerjiler, derin üzüntüler gibi durumlarda vücudun direncini kırarak ciltte genitral siğiller halinde hastalığı oluşturmaya başlar.

HPV enfeksiyonu , genital siğiller in  tanısı nasıl konur?
Genital siğiller in tanısı deneyimli bir hekim tarafından göz ile kolaylıkla konulabilmektedir.. Şüpheli siğillerde ise biyopsi alınarak tanı koymak gerekebimektedir. Kadınlarda HPV Testi de yardımcı olmaktadır.

Nasıl Tedavi Edilir?
HPV genital siğil enfeksiyonunun tedavisinde temel prensip nüksleri en aza indirmek için kitlelerin mümkün olduğunca temizlenmesidir. Bu amaçla virüslere etkili ilaçlar kullanılarak lokal (bölgesel) tedavi ve büyük lezyonların koterizasyon yoluyla yakılması şeklinde tedavi uygulanır.

 HPV tedavisi, genital siğil tedavisi nasıl yapılır?
HPV virusunun  tedavisinde temel prensip tekrarlamaları ve bulaştırıcılığı  en aza indirmek için siğillerin yani kondilomların mümkün olduğunca hızla ve doğru bir şekilde  temizlenmesidir. Tedavi seçenekleri değişken olup en sık koterizasyon, leep, kriyoterapi, lokal kremler  ve lazer kullanılmaktadır.

Virüsten tam korunma mümkün müdür?
Genital siğile karşı korunma çok kolay olmayabilir. Ama artık günümüzde çok yeni bir aşıyla bu olayın önlenmesi mümkün olmaktadır. Burada önemli olan güvenli cinsel ilişki ve hpv engfeksiyonundan korunmadır. Cinsel yolla bulaşan siğiller ile birlikte bazen diğer cinsel ilişki ile geçen hastalıkların da bulunabildiği unutulmamalıdır.