hpv nin zararları

 

HPV bana ne gibi zararlar verebilir, bana yapacakları nelerdir:
 

İnsan papilloma virüsü  HPV virüs enfeksiyonlarının çoğu belirti vermeden asemptomatik olmakla birlikte değişik klinik tablolar tipine ve kişinin genetik immunolojik yapılarına bağlı ortaya çıkabilir. Değişken  olan  bu erkek ve kadınlardaki klinik tablo papilloma virüsün tipine ,  bu lezyonun lezyonun çıkma yerine  yani  lokalizasyonuna bireyin immünolojik durumuna  ve epitelin  hpv nin yerleştiği cilt bölgesinin embriyolojik  yapısına  bağlıdır. Genital siğiller kondülomlar birkaç ayda gözlenirken, rahim ağzındaki  kanser gelişimi  yıllar alabilmektedir.

HPV’ kadınlarda ve erkeklerde hastalık yapmadan vücutta mevcut olması durumu uykuda yani  sessiz enfeksiyon olarak tanımlanır.Cinsel  bölgelerdeki siğillerin haricinde , makta – anüs – bağırsak -  ağız – boğaz – burun kanalı – akciğerlerde -  ve  oral gözde konjuktivada  siğiller görülebilir. Bu bölgelerde siğil dışında aynı şekilde kanser öncesi ve kanser gibi lezyon da yapmaktadır.

Rahim ağzı kanseri  bu sebeple  özellikle kendisi veya partnerinde HPV BULAŞMIŞ  olan, erken yaşta cinsel hayata  başlayan, birden fazla  cinselpartner olan vede  cinsel yolla bulaşan farklı zührevi hastalıkları bulunan kişilerde daha sıklıkla  görülmektedir.