GENİTAL SİĞİL ASİT TESTİ

Asetik asit  ve Lugol solüsyonu  ile gözle muayenenin rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde kullanılır mı??

 

%5 asetik asit  ve/veya Lugol solüsyonu  uyguladıktan sonra serviksin (rahim ağzı) gözle muayenesi, servikal prekanseröz lezyonlarin (kanser öncesi lezyonları) ve erken invaziv kanserin erken tanısı için basit testleri oluştururlar. Lugol solüsyonu 20. yüzyılın 30 ve 40’li yıllarında  servikal kanserlerin erken tanısı için kullanılan fakat pap smearin bulunmasından sonra bırakılan Schiller’in iyot testine benzer. Kaynaklar kısıtlı olduğunda sitoloji temelli servikal taramaları uygulamadaki muhtemel zorluklar servikal neoplazinin (rahim ağzı kanseri) erken tanısı için %5 asetik asit ve Lugol solüsyonu gibi alternatif basit teknolojili testlerin doğruluğunun araştırılmasını akla getirmiştir.

 %5 asetik asit ve Lugol solüsyonunun sonuçları hemen elde edilebilir ve herhangi bir laboratuvar destegi gerektirmez. %5 asetik asit ve Lugol solüsyonu sonuçlarının sınıflandırılması servikste gözlenen renk değişikliklerine bağlidir. %5 asetik asit ve Lugol solüsyonu kullanılarak yapılan taramaların temelinin anlaşılması ve sonuçlarının yorumlanması için; serviksin anatomi, fizyoloji ve patolojisinin tam olarak anlaşılması  kesinlikle şarttır.

Siğil testi olarak da isimlendirilen asetik asit testi sıklıkla genital bölge siğilleri için ayırıcı tanıda kullanılmaktadır. Vajinada siğil  şüphesi ve rahim ağzında siğil varlığında siğil testi diğer adı ile asetik asit testi kolposkopi altında yapılabilmektedir. Ülkemizde bir çok kişi yalnış duyumlar sonucu tedavi amaçlı genital bölge siğilleri için  Elma Sirkesi uygulaması yapmaktadırlar.  Tedavi edici etkisi yotur fakat siğil tespitinde sirke de asidik içerikli olduğu için asit testi ile aynı manıtğı taşıyabilir fakat burada sirkenin içindeki asit oranı ve derecesi olduğu için bu elma sirkesi yöntemi genellikle  teşhis için de yardımcı olmamakta ve uygulan kişilerin cildinde tahriş dışında bir etki de yapmamamaktadır.

 

 Vajinal siğil nedir, vajinada siğil tedavisi
 Vajinal siğiller nasıl tedavi edilir, teşhis test yöntemleri
Siğil testi nasıl yapılır, asetik asit testi nedir  yorumları için FORUM sayfamızı ziyaret edin